Jak skutecznie znaleźć dobrego prawnika, który pomoże mi przy prowadzonej działalności gospodarczej?

Przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej koniecznie trzeba zaangażować dwóch dobrych specjalistów – księgowego i prawnika. Zatrudnienie biura księgowego jest oczywiste – lepiej specjaliście znającemu się na bieżących regulacjach księgowych i podatkowych powierzyć prowadzenie księgowości oraz wypełniania odpowiednich deklaracji podatkowych.

Dla początkującego przedsiębiorcy skorzystanie z doradztwa prawnika specjalizującego się w obsłudze przedsiębiorców może już nie być tak oczywiste, jak w przypadku konieczności skorzystania z księgowego. Jednak adwokat świadczący pomoc prawną przedsiębiorcom sprawdzi czy umowy, z których przedsiębiorca chce skorzystać są faktycznie dobrze skonstruowane i odpowiednio zabezpieczają interesy działalności gospodarczej, czy nie trzeba zarejestrować domeny z nazwą firmy, czy trzeba zgłosić do rejestracji w urzędzie patentowym znaki towarowe, prawnik też stworzy odpowiednie procedury odzyskiwania należności od nierzetelnych kontrahentów oraz wskaże, jakie kroki należy podjąć, gdy przedsiębiorca zostanie pozwany do sądu.

Warto wiedzieć, że szukanie dobrego adwokata, dopiero gdy przedsiębiorca został pozwany do sądu może być zbyt późnym momentem na prawidłowe zabezpieczenie interesów firmy. Adwokat będzie miał związane ręce źle wynegocjowaną umową, niepotrzebną korespondencją z kontrahentem (np.: gdzie dokonano uznania długu), przegapionymi terminami procesowymi, itp.

Lepiej skorzystać z prawnika zanim otrzymasz pozew lub nakaz zapłaty.

O co warto zapytać prawnika przed zaangażowaniem go do pracy?

Oto pięć podstawowych pytań, które trzeba zadać prawnikowi przed rozpoczęciem z nim współpracy:

  1. Czy jest Pan(i) doświadczonym prawnikiem? W czym się Pan(i) specjalizuje?
  2. Czy korzysta Pan(i) ze współpracy z prawnikami specjalizującymi się w innych dziedzinach prawa (np.: rzecznikami patentowymi)?
  3. Czy obsługuje Pan(i) klientów o podobnym profilu działalności gospodarczej co prowadzona przeze mnie firma ?
  4. Czy umie Pan(i) prosto wytłumaczyć skomplikowane regulacje prawne?
  5. Jakie Pan(i) stosuje zasady fakturowania klientów za zamówione prace? Czy można na piśmie umówić się z Panią/Panem na określone zasady wyliczania wynagrodzenia?